Українська жестова мова — мова жестів, що використовується особами із вадами голосових зв'язок та слуху в Україні. Цю мову також в різній мірі вивчають і люди без таких вад. Вперше мову жестів в Україні розпочали вивчати у у 1830 році, коли була відкрита Львівська школа для глухих дітей. Пізніше, у 1834 році подібна школа була створена також в Одесі.
Наполеглива боротьба Об’єднання нечуючих педагогів, лабораторії жестової мови інституту спеціальної педагогіки НАПН України, багатьох спеціалістів і активістів за впровадження жестової мови у спеціальних школах для дітей з порушенням слуху завершилась успіхом.
11 вересня 2009 року міністр освіти і науки України підписав наказ за № 852 “Про введення навчального предмета “Українська жестова мова” та внесення змін до Типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку”.
Згідно з цим наказом, навчальний предмет “Українська жестова мова" вводиться у 2009/2010 навчальному році у спеціальних загальноосвітніх навчальних закладах для дітей глухих та зі зниженим слухом; вносяться зміни до Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (початкова школа), затверджених наказом МОН від 03.11.2004р. №849 та Типових навчальних планів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів (II ступінь) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку”, затверджених наказом МОН від 26.08.2008р. №778.